top of page

PROJE, E-KİTAP ve WEB SİTESİ TANITIM ETKİNLİĞİ

05 Mart 2019 Salı, 19:30

Mimarlar Derneği 1927: Çankaya Mh. Cinnah Cd. 19/3-4, Çankaya/Ankara

“Ankara’da İz Bırakan Mimarlar” projesi,  Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Başkent Üniversitesi işbirliğiyle 2017 yılında gerçekleştirilmeye başlanmış olup, projenin 2019 yılında tamamlanması planlanmaktadır.  Proje, T. Elvan Altan, Adile Nuray Bayraktar ve Umut Şumnu tarafından yürütülmekte; proje ekibi ise Burcu Ateş, Elif Selena Ayhan Koçyiğit, Cem Dedekargınoğlu, Selcan Sabahat Dökmen Aykaş, Onur Kutluoğlu, Seçil Özcan, Selim Sertel Öztürk ve Melek Pınar Uz Baki olmak üzere farklı bölüm ve üniversitelerden araştırmacılardan oluşmaktadır.

 

Proje kapsamında; Ankara’da tasarladıkları konut, kamu ve sivil mimarlık yapıları ile özel bir önem verilmeyi hak eden ancak haklarında yeterli araştırma/yayın yapılmamış mimarlara odaklanılarak, bu mimarlara ve yapılarına ilişkin araştırma/belgeleme yapılması, yapılan araştırmaların düzenlenecek panellerde sunulması ve e-kitap olarak yayınlanması ve projenin web sayfasında paylaşılması; böylece, bu mimarların mimarlık ortamının gündemine taşınması hedeflenmektedir. Ankara’da iz bırakan mimarların tanınması, daha iyi bilinmesi için bir ön çalışma olarak başlatılan ve yeni çalışmalarla genişletilmesi düşünülen bu proje ile her yıl dört mimar/mimar grubu olmak üzere üç yıl içinde toplam on iki mimar/mimar grubunun çalışılması amaçlanmıştır. Projede bugüne dek Demirtaş Kamçıl-Rahmi Bediz, Vedat Dalokay-Nejat Tekelioğlu, Şevki Vanlı, Sabih Kayan, Kadri Kalaycıoğlu-Vedat Yalçınkaya, Vedat Özsan, Enver Tokay ve Affan Kırımlı hakkında paneller düzenlenmiş; ilk iki panelin e-kitapları yayına hazırlanmıştır.

 

5 Mart 2019 tarihinde Mimarlar Derneği 1927'de gerçekleştirilecek etkinlikte; projenin hedefleri ve kapsamı ile tamamlanan ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi aktarılacak; web sayfası ve e-kitap olarak paylaşıma açılacak olan yayınları tanıtılacaktır.

5_Mart_2019.jpg

Etkinliğimiz ücretsizdir. Facebook etkinlik sayfasına ulaşmak için tıklayın.

bottom of page